Segment nieruchomości premium rośnie mimo pandemii. Co wpływa na ich popularność?

W zeszłym roku z zainteresowaniem śledziliśmy sytuację na rynku nieruchomości. Nie brakowało obserwatorów wieszczących spadki cen. Pandemia koronawirusa i załamanie gospodarki miały bowiem zniechęcić Polaków do inwestycji. Jak się jednak okazało, mieszkania tylko podrożały, także – a właściwie przede wszystkim – w segmencie premium. Dlaczego luksusowe apartamenty cieszą się taką popularnością?

Wartość rynku nieruchomości luksusowych rośnie

Pandemia koronawirusa nie miała negatywnego wpływu na rozwój polskiego rynku nieruchomości premium. W 2020 roku jego wartość wzrosła i dziś wynosi już ponad 1,8 mld zł. Niepewna sytuacja gospodarcza nie zniechęciła inwestorów – rekord ceny za metr kwadratowy (42,6 tys. zł) padł w Warszawie, gdzie na 42. Piętrze apartamentowca Złota 44 sprzedano mieszkanie za 5 mln zł. Stolica generalnie stanowi największy w Polsce rynek nieruchomości premium. Drugim z kolei jest Trójmiasto. Luksusowych apartamentów nie brakuje również w innych metropoliach, a nawet poza nimi…

Gdzie najchętniej kupowane są nieruchomości premium?

Jak już wiesz, najdroższe nieruchomości luksusowe sprzedawane są w Warszawie i Trójmieście. Atrakcyjna lokalizacja sprawia, że znajdziemy je również w Krakowie, Wrocławiu czy Poznaniu. Warto jednak zauważyć, że inwestorzy nie zawsze szukają wielkomiejskiej atmosfery. Bardzo często stawiają na bliskość natury, czemu rosnącą popularność zawdzięczają nieruchomości premium znajdujące się zarówno nad morzem, jak i na Mazurach czy w rejonach podgórskich.

Co cenią sobie inwestorzy w luksusowych nieruchomościach?

Najczęstsze lokalizacje nieruchomości z segmentu premium dają nam wyobrażenie o tym, co inwestorzy cenią sobie w nich najbardziej. Najważniejszy ich walor stanowi mianowicie widok z okna – to kryterium, które ma ogromny wpływ na wartość mieszkania. Popularnością cieszą się zarówno panoramy miast, jak i pasm górskich czy zbiorników wodnych – konkretny wybór zależy wyłącznie od preferencji kupujących.

Poza widokiem – zależnym zazwyczaj od piętra, na którym znajduje się mieszkanie – kluczowe znaczenie w przypadku luksusowych nieruchomości ma między innymi poziom nasłonecznienia, układ pomieszczeń, wielkość tarasów oraz dodatkowe udogodnienia w budynku (takie jak np. siłownia, basen czy sala kinowa).

Dlaczego wartość rynku premium rośnie?

Niektórzy mogą zastanawiać się, jak to możliwe, że w samym środku pandemii koronawirusa i gospodarczych zawirowań inwestorzy nabywają rekordowo drogie apartamenty. Zdaniem ekspertów stoi za tym przede wszystkim atrakcyjność nieruchomości jako sposobu lokowania kapitału. W obliczu niskich stóp procentowych oraz spadku opłacalności inwestycji na rynku pieniężnym dochodzi do alokacji kapitału w kierunku rynku luksusowych apartamentów. Wpływ na ten proces ma oczywiście także wzrost zamożności społeczeństwa.

Choć cały rynek nieruchomości cechuje się dynamicznym rozwojem, w segmencie premium wzrosty są najbardziej zauważalne. Dzieje się tak, ponieważ luksusowe mieszkania odznaczają się największą odpornością na zawirowania gospodarcze, a ich wartość rośnie najszybciej. Rynek nieruchomości premium charakteryzuje wysoki poziom stabilności i przewidywalności, co pozwala ekspertom wysnuwać wnioski, że powyższe trendy będą się utrzymywać.