Co wpływa na atrakcyjność domu na sprzedaż?

Szukając mieszkania na własność, konsumenci mają świadomość, że spędzą w nim bardzo dużo czasu, może nawet resztę życia. Z tego powodu uzależniają swoją decyzję zakupową od dostępności udogodnień, na których zależy im najbardziej. Zwracają więc uwagę na lokalizację, rozkład pomieszczeń czy plany zagospodarowania okolicy. Kwestia ta wygląda nieco inaczej w przypadku domów jednorodzinnych. Ich nabywcy mają zdecydowanie większe oczekiwania, ale też kierują się nieco odmiennymi przesłankami. Co wpływa na atrakcyjność takich nieruchomości?

  1. Rozmiar działki

Zakup domu różni się od zakupu mieszkania tym, że wraz z nieruchomością nabywa się należący do niej teren. Jak łatwo się domyślić, duże działki kosztują więcej ze względu na potencjał ich zagospodarowania w przyszłości. Czy to oznacza, że konsumenci faktycznie szukają większych posesji? Niekoniecznie. Spora powierzchnia to przecież spore obowiązki, a na te nie każdy może sobie pozwolić. W dzisiejszych czasach ludziom bardziej zależy na tym, żeby samodzielnie radzić sobie z pracą wokół domu, niż na tym, żeby posiadać rozległe tereny, które trudno będzie zagospodarować. Dlatego na rynku znajdziesz mnóstwo luksusowych nieruchomości stojących na względnie niewielkich działkach. Najbardziej pożądane są wygodne w eksploatacji posesje o powierzchni 800 – 1200 m².

  1. Prywatność

To, że działka nie powinna być za duża, nie oznacza jednak wcale, że tuż za ogrodzeniem ma znajdować się okno domu sąsiada. Nieocenioną wartością domów wolnostojących jest bowiem prywatność. Im mniej zabudowań i dróg w ich bezpośrednim otoczeniu, tym lepiej. Kupujący chcą czuć się na swojej posesji swobodnie, a obecnie takie udogodnienie niewątpliwie stanowi wyznacznik luksusu.

  1. Ogródek

Kontynuując temat działki, warto wspomnieć o ogródku, jako że jego obecność z pewnością wpływa na atrakcyjność domu. Ponownie jednak – musi to być przestrzeń łatwa do zagospodarowania i atrakcyjna choćby pod kątem rzeźby terenu. Trudno przecież uznać za luksus parometrową skarpę za domem. W cenie są także inne przestrzenie umożliwiające spędzanie czasu na zewnątrz, a więc tarasy oraz balkony czy miejsca wypoczynku jak pergole, wiaty i miejsca na ognisko.

  1. Ekologia

Ekologia to jeden z kluczowych wyznaczników nowoczesnego budownictwa. Konsumenci poszukujący domu dla siebie chcą wiedzieć, że budynek będzie odpowiadał coraz bardziej restrykcyjnym regulacjom prawnym, a jego eksploatacja nie zaszkodzi środowisku naturalnemu. Etyczne pobudki to oczywiście nie jedyny argument przemawiający za odnawialnymi źródłami energii i energooszczędnym budownictwem. Liczą się przede wszystkim względy ekonomiczne. Pompy ciepła pozwalają ograniczyć wydatki na ogrzewanie, a instalacje fotowoltaiczne – koszty prądu. Nowoczesnych rozwiązań zresztą nie brakuje, a deweloperzy doskonale zdają sobie sprawę z ich znaczenia.

  1. Klimatyzacja

Szersze stosowanie odnawialnych źródeł energii może z czasem przyczynić się do ograniczania ocieplenia klimatu, ale póki co lata w naszym kraju są coraz bardziej upalne. Nic więc dziwnego, że osoby poszukujące domu oczekują od niego klimatyzacji. To spore udogodnienie, które w obiektach biurowych jest dziś na porządku dziennym. W budynkach mieszkalnych wciąż uchodzi jednak za luksus.

  1. Garaż

W centrach miast miejsca postojowe to towar deficytowy, nie mówiąc już o garażach, które dla lokatorów bloków i kamienic są prawdziwym luksusem. Również domy jednorodzinne zyskują dzięki nim na wartości. Obecnie coraz mniej gospodarstw ogranicza się do jednego samochodu, toteż zapotrzebowanie na garaże cały czas rośnie. Wartością dodaną okażą się z pewnością udogodnienia zaprojektowane z myślą o pojazdach elektrycznych i hybrydowych – takie jak choćby prywatne wallboxy, czyli domowe gniazda do ładowania.

  1. Bezpieczeństwo

Na wolnostojący dom z segmentu premium nie każdy może sobie pozwolić. A kto już może, chce mieć pewność, że jego wartość pozostanie nienaruszona. Obowiązkowym elementem takiej inwestycji jest więc odpowiedni system zabezpieczeń. Powinien on obejmować choćby monitoring, alarm i usługę profesjonalnej firmy ochroniarskiej. Do zarządzania tym środowiskiem może natomiast służyć specjalna aplikacja mobilna, pozwalająca na zdalną kontrolę nad domem.

  1. System smart home

Idąc dalej tym tropem, dotrzemy do zaawansowanych systemów technologicznych łączących wszystkie instalacje budynku w jedną kompleksową całość. Tak zwane inteligentne domy to obiekty, w których z poziomu smartfona można zarządzać zarówno ogrzewaniem i klimatyzacją, jak i oświetleniem, alarmem czy sprzętem RTV. To oczywiście rozwiązanie zarezerwowane dla najbardziej prestiżowych inwestycji na rynku, znacznie podbijające ceny nieruchomości.

Nieruchomości premium znajdziesz w Private House Brokers!

Jeśli marzy Ci się ekskluzywny dom na własność lub chcesz potraktować tego rodzaju nieruchomość jako inwestycję, zapoznaj się z portfelem Private House Brokers! Nasi pośrednicy chętnie pomogą Ci znaleźć dokładnie to, czego szukasz.