Dlaczego warto inwestować w luksusowe apartamenty na wynajem?

W badaniu Biostat z 2019 roku aż 75 procent Polaków wskazało zakup nieruchomości jako najlepszą formę inwestycji długoterminowych. Niewątpliwie taki sposób lokowania oszczędności jest bez porównania bardziej opłacalny, a przede wszystkim bezpieczniejszy niż nieprzewidywalny rynek finansowy. I o ile w dzisiejszych czasach przeciętnemu Polakowi coraz łatwiej zainwestować w mieszkanie, o tyle wyłącznie nielicznych stać na uczynienie źródłem dochodu pasywnego luksusowego apartamentu. Dowiedz się, dlaczego właśnie takie nieruchomości warto posiadać w swoim portfelu inwestycyjnym.

Wiele sposobów wykorzystania nieruchomości

Luksusowe apartamenty mogą posłużyć ich właścicielom na wiele różnych sposobów. Przede wszystkim można wynająć je na krótki lub długi termin. Podczas gdy ten pierwszy rodzaj wykorzystania nieruchomości pozwoli inwestorowi zarabiać głównie na zamożnych turystach, ten drugi zagwarantuje mu bezpieczniejszy i stabilniejszy zysk na pracownikach biznesowych wyższego szczebla. Są oni w stanie zapłacić za najem zdecydowanie więcej, ale wyższe są również ich wymagania.

Apartament można także po pewnym czasie sprzedać z zyskiem. Trudno mówić tu o zastosowaniu technik klasycznego house flippingu (kupowania mieszkań o niskim standardzie i odsprzedawania ich po remoncie), ponieważ w tego rodzaju inwestycjach zazwyczaj nie sposób czegokolwiek poprawić. Sama wartość nieruchomości rośnie jednak z czasem, a w przypadku luksusowych lokali jest to jeszcze bardziej zauważalne niż w przypadku standardowych mieszkań.

Niektóre z nowoczesnych inwestycji tego typu przyjmują postać multiapartamentów, czyli lokali, które można w łatwy sposób podzielić na parę niezależnych mieszkań. Właściciel takiej nieruchomości może wynajmować każde z nich z osobna (co przekłada się na większy zysk niż udostępnienie całości jednemu najemcy) lub przeznaczyć je pod różne cele (np. wynajem krótkoterminowy, długoterminowy i użytek własny).

Zwiększone zainteresowanie luksusowymi apartamentami

Z roku na rok Polacy zarabiają coraz więcej, a zatem i więcej wydają. Pod względem zamożności nasz kraj goni Europę Zachodnią i jest to w ostatnich czasach mocno zauważalne. Sprzedaż nieruchomości w segmencie premium także rośnie – o ok. 10% każdego roku.

Jak raportują brokerzy Private House Brokers, nieruchomości tego typu najczęściej interesują polskich oraz zagranicznych inwestorów, choć znajdą się i klienci poszukujący luksusowych apartamentów na własne potrzeby. Często można spotkać się także z nabywcą, który zamierza zarabiać na lokalu do czasu przejścia na emeryturę, gdy zacznie wykorzystywać go na własny użytek.

Polaków stać na coraz więcej, dlatego apartamenty premium cieszą się rosnącym zainteresowaniem. Eksperci zauważają, że taki trend wraz z rozwojem kraju będzie jedynie przybierał na mocy.

Inwestycje wyróżniające się na tle konkurencji

W przypadku wielu mieszkań kartą przetargową zwykle bywa lokalizacja czy okazyjna cena, nieruchomości z segmentu premium zdecydowanie wyróżniają się na ich tle. Apartamenty urządzone są w wysokim standardzie i wyposażone m.in. w przestronne tarasy, panoramiczne okna, ogrzewanie podłogowe, klimatyzację, a nieraz i system smart home. Znajdują się zazwyczaj w budynkach posiadających siłownie, baseny, strefy spa, bary czy sale kinowe przeznaczone do wspólnego użytku lokatorów.

Takie udogodnienia rozpalają wyobraźnię osób zainteresowanych kupnem lub najmem apartamentu i zwracają na niego znacznie większą uwagę. Jednym słowem – nieruchomość tego typu nie powinna stać pusta.

Inwestycje dla najbardziej wymagających

Luksusowe nieruchomości stanowią szczególny rodzaj inwestycji, odznaczający się wyjątkowymi udogodnieniami, które przekładają się na szerokie możliwości monetyzacji takich apartamentów. To w połączeniu z wciąż rosnącymi zarobkami Polaków sprawia, że segment mieszkań premium gwarantuje długoterminowe zabezpieczenie kapitału i rekordowo wysokie zyski.