Blog

Unikalne raporty, analizy i dane z rynku nieruchomości premium. Porady ekspertów dotyczące kupna, sprzedaży i wynajmu nieruchomości. Aktualne trendy i komentarze. Zajrzyj do artykułów, by dowiedzieć się więcej.

Wyróżnione

Więcej artykułów

Widać zmiany na polskim rynku nieruchomości. Kumulacja podaży przy jednocześnie umiarkowanym popycie może wpłynąć na wzrost presji cenowej. Znajduje to potwierdzenie w badaniach – już co czwarty deweloper przewiduje spadek cen mieszkań. Jednocześnie klienci, którzy liczyli na „Kredyt na start”, decydują się na sposoby finansowania zakupu nieruchomości, niezwiązane z rządowymi programami wsparcia mieszkalnictwa. Wzrost zainteresowania kredytami hipotecznymi sugeruje, że już w niedługim czasie można spodziewać się wzrostu popytu. Czy prognozowane spadki cen oraz zmiana podejścia klientów sprawią, że popyt na nieruchomości wzrośnie w 2025 roku?

Jak wyglądał październik na polskim rynku nieruchomości? Przede wszystkim wciąż nie ustają kontrowersje wokół Kredytu 0%, które wzmogły się w wyniku niedawnej dymisji wiceszefa Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Jacka Tomczaka, po tym, jak media ujawniły informacje na temat jego współpracy z deweloperami. Jednocześnie Polska 2050 oraz Lewica coraz silniej forsują programy wspierające systemowe budownictwo społeczne. Czy oznacza to opóźnienie — lub nawet odwołanie — „Kredytu na start”?

Sytuacja na rynku nieruchomości we wrześniu nie uległa gwałtownym zmianom — wciąż widać relatywnie niewielkie zainteresowanie zakupem, mimo stabilizacji cen mieszkań. Na obecną sytuację bez wątpienia wpływają zmiany wokół programu Kredyt 0%, tym razem spowodowane powodzią. Równocześnie zaobserwować można spowolnienie na rynku najmu. Wrzesień przyniósł również nowe propozycje rządowych rozwiązań, które mają zniwelować problemy na rynku nieruchomości. To, czy wejdą w życie, wciąż pozostaje niepewne.

Polska gospodarka odnotowała w drugim kwartale br. wzrost o 3,2% rok do roku oraz o 1,5% kwartał do kwartału. To lepsze wyniki niż w pierwszym kwartale, kiedy Produkt Krajowy Brutto (PKB) wzrósł o 2% rok do roku i o 0,8% w ujęciu kwartalnym. Tym samym potwierdzają się wstępne dane Głównego Urzędu Statystycznego z początku sierpnia, które wskazywały na wyższą dynamikę wzrostu, niż prognozowali ekonomiści. Według danych Eurostatu Polska osiągnęła najlepszy wynik wzrostu PKB w całej Unii Europejskiej. Pytanie brzmi, jak te zmiany wpływają na rynek nieruchomości?

Nie ma nudy na polskim rynku nieruchomości. Wzrost cen nowych mieszkań wyhamował, ale i tak jego dynamika plasuje nas na czołowych lokatach w całej Unii Europejskiej. Jednocześnie mieszkań, które trafiają na rynek, jest więcej niż kupujących. Czy to oznacza, że stajemy w obliczu kryzysu?

Zapowiedź nowego programu rządowego wsparcia dla młodych przy zakupie pierwszego mieszkania wzbudziła spore emocje na rynku. Dziś wzbudza je ponownie, bo nie wiadomo, czy program wejdzie w życie. Tymczasem wielu klientów uzależnia swoje decyzje zakupowe od jego uruchomienia. Jednocześnie rosną obawy dotyczące dalszych wzrostów cen nieruchomości.

Według danych agencji nieruchomości homfi i Private House Brokers, liczba zainteresowanych zakupem nieruchomości utrzymuje się na stabilnym, wysokim poziomie. Liczba wnioskujących o kredyty hipoteczne również wzrasta – nie bez znaczenia jest wznowienie wakacji kredytowych. Przeczytajcie, na jakich zasadach można zawiesić spłatę raty kredytu.

Kupujących nie brakuje – tak mówią dane agencji nieruchomości Private House Brokers i homfi za I kwartał 2024 roku. Pomimo wciąż niekorzystnej sytuacji ekonomiczno-gospodarczej, coraz więcej Polaków szuka własnego mieszkania.