Najdroższe dzielnice w Polsce. Gdzie znajdziemy najbardziej luksusowe mieszkania?

Najdroższe mieszkania w Polsce skupiają się w największych aglomeracjach. Rozpiętość cenowa w jednym mieście będzie jednak bardzo szeroka – wszystko zależy od tego, w jakiej dzielnicy zainteresowany kupuje apartament. Zestawiając dane statystyczne z doświadczeniami brokerów Private House Brokers, przygotowaliśmy listę najbardziej luksusowych dzielnic największych polskich miast. Sprawdź, gdzie za mieszkania płaci się najwięcej.

Warszawa

Stolica bez wątpienia jest najdroższym miastem w Polsce pod względem cen mieszkań. Najbardziej luksusowe dzielnice Warszawy zlokalizowane są po lewej stronie Wisły.

 • Śródmieście – absolutnie najbardziej ekskluzywna dzielnica w Polsce. Średnia cena za metr to niemal 15 tys. zł. Znajduje się tu choćby najbardziej prestiżowy apartamentowiec w kraju, czyli Złota 44, gdzie metr kwadratowy kosztuje ok. 28 tys. zł.
 • Żoliborz – najmniejsza dzielnica Warszawy, którą inwestorzy cenią m.in. za dogodne położenie względem centrum oraz dobrze zachowane przedwojenne budynki. Średnia cena metra kwadratowego to 12,8 tys. zł.
 • Mokotów – na ostatnim miejscu podium często zmienia się z Wolą. Przyciąga inwestorów rewelacyjnym skomunikowaniem z centrum miasta oraz oazami zieleni, których tu nie brakuje. W przypadku obu dzielnic metr kwadratowy kosztuje ok. 12 tys. zł

Kraków

Mimo że jako centrum biznesowe Kraków ma mniejsze znaczenie niż Warszawa, ceny mieszkań tylko nieznacznie ustępują tym stołecznym. W Grodzie Kraka płaci się zarówno za luksusowe wnętrza zabytkowych kamienic w okolicach Rynku czy Kazimierza, jak i za przestronne nieruchomości na obrzeżach miasta.

 • Stare Miasto – luksusowe apartamenty urządzane są tu we wnętrzach wiekowych budynków, co czyni ze ścisłego centrum ekskluzywną lokalizację. Dowód tego stanowią ceny – sięgające niemal 13,5 tys. zł za metr kwadratowy.
 • Grzegórzki – położona na wschód od Starego Miasta dzielnica biznesowa, funkcjonująca w świadomości mieszkańców jako śródmieście. Metr kwadratowy kosztuje tu średnio 12,5 tys. zł.
 • Zwierzyniec – krakowska enklawa luksusu. To tutaj (głównie na Woli Justowskiej) kupujący znajdą nowoczesne apartamenty, często z dostępem do rozległych ogródków, tarasów, a nawet basenów. Z tego względu – mimo większej odległości od centrum – za metr kwadratowy trzeba zapłacić średnio 11,6 tys. zł.

Gdańsk

Ze względu na atrakcyjną, nadmorską lokalizację Gdańsk upodobali sobie przede wszystkim inwestorzy wynajmujący ekskluzywne apartamenty turystom. Warto jednak pamiętać, że miasto jest także ogromnym centrum biznesowym, ściągającym pracowników kadry kierowniczej z całego świata.

 • Wyspa Sobieszewska – położona z dala od centrum, ale zapewniająca ciszę, spokój i bezpośrednie sąsiedztwo plaż. Przybywa tu luksusowych apartamentów, które windują cenę za metr kwadratowy do 14 tys. zł.
 • Śródmieście – uznawane za najbardziej atrakcyjną dzielnicę przez wszystkich, którzy lubią być w centrum wydarzeń. Bezcenna lokalizacja dla turystów i biznesmenów. Metr kwadratowy kosztuje tu prawie 12,5 tys. zł.
 • Brzeźno – łączy walory Wyspy Sobieszewskiej (nadmorska lokalizacja) i Śródmieścia (położenie bliżej centrum). Za metr kwadratowy mieszkania trzeba tu zapłacić ponad 11 tys. zł.

Wrocław

Ceny mieszkań we Wrocławiu konsekwentnie rosną. Wpływa na to głównie rozwój miasta, które upodobały sobie liczne międzynarodowe korporacje. Wraz z nimi w stolicy Dolnego Śląska przybywa luksusowych inwestycji, skierowanych do najzamożniejszych.

 • Stare Miasto – podobnie jak w Krakowie, inwestorzy płacą tu głównie za klimat, który sprzyja powstawaniu luksusowych apartamentów. Ceny przekraczają 10 tys. zł za metr kwadratowy.
 • Śródmieście – atutem tej dzielnicy są atrakcyjne tereny nadrzeczne, gdzie mieszczą się ekskluzywne inwestycje z widokiem na panoramę miasta. Sprawiają one, że średnia cena metra kwadratowego oscyluje tu wokół 9 tys. zł.
 • Krzyki – inwestorzy znajdą tu pokaźne wille, osiedla domków jednorodzinnych, rekreacyjne tereny zielone, a także luksusowe apartamenty w Sky Tower. Ceny mieszkań w najwyższym budynku w Polsce zaczynają się od 13 tys. za metr 2. Średnia cena w tej dzielnicy wynosi natomiast  ok. 8,5 tys. zł za metr kwadratowy.

Podsumowanie

Łatwo zauważyć, że w największych miastach w Polsce najwyższe ceny osiągają apartamenty zlokalizowane w ścisłych centrach. Dużo ponad 10 tys. zł za metr kwadratowy trzeba jednak zapłacić także w peryferyjnych dzielnicach, które rozwijają się jako swego rodzaje enklawy dla najzamożniejszych i stanowią alternatywne rozwiązanie, szczególnie dla pragnących zamieszkać bliżej natury.